Kurallar

Her bir set 20 sorudan oluşur

Yarışmacının her bir soru için 20 saniye süresi vardır. Bu süre içinde soru cevaplanamazsa, yarışmacı soruya yanlış cevap vermiş kabul edilir.

Tüm sorular 10 puan değerindedir. Her bir setin içindeki sorular kolaydan zora doğru sıralanır.

Yarışmacının, her bir sette birer kez kullanılmak üzere 'pas geç' ve 'yarı yarıya' olarak 2 joker hakkı vardır. 'Yarı yarıya' jokeri kullanıldığında sistem sorunun 2 yanlış şıkkını eler, 'Pas geç' jokeri ise, herhangi bir puan kazancı ya da kaybı olmadan sonraki soruya geçilebilmesini sağlar.

Yarışmacı, soruyu 'yarı yarıya' jokerini kullanarak bilirse, 5 puan kazanır.

Yarışmacı soruya yanlış cevap verirse, yarışmacının puanından 5 puan eksilir.

Yarışmaya katılabilmek için üyelik zorunlu değildir. Ancak üye girişi yapılmadan yarışıldığında, yarışmacının kazandığı puanlar sistemde tutulamaz ve yarışmacı sıralamada yer alamaz.

Yarışmacı, bir seti tamamlamadan sistemden çıkarsa, kazandığı puan sistemde kaydedilmez.

Yarışmacı dilediği kategorilerde soru cevaplayabilir.

Bir yarışmacı aynı gün içinde, aynı kategoride maksimum 2 set yarışabilir.

Yarışmacı bir günde en fazla 5 ve haftada en fazla 35 set tamamlayabilir. Günde 5 set tamamlandıktan sonra soru cevaplamaya devam edilebilir ancak bunlar haftalık sıralamaya etki etmez.

Yarışmacı, bir hafta içinde yarıştığı 35 sette doğru cevaplardan aldığı puan ile haftalık sıralamaya girer.

Yarışmacı, birden fazla pencerede soru cevapladığında soru hakını kaybedebilir.

En yüksek puanı alan birden fazla yarışmacı olması durumunda, alınan en yüksek puana ilk önce ulaşan kişi, birinci ilan edilecektir.

Yarışma Pazartesi saat 12:00'da başlar ve bir sonraki Pazartesi saat 12:00'da o haftalık cevaplama süresi sona erer. İlk 3 yarışmacı, aynı gün içerisinde saat 15:00'te istiklal.com.tr'de açıklanır.